Energia nowych możliwości…

Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną?

Prawidłowo wykonana instalacja elektryczna gwarantuje mieszkańcom bezpieczeństwo, dlatego powinien ją projektować, wykonywać i remontować elektryk posiadający odpowiednie uprawnienia sepowskie czy budowlane.

Instalacje elektryczne powinny być wykonane z zastosowaniem przewodów miedzianych gdzie występuje oddzielny przewód ochronny. Przewody aluminiowe, których dziś już się nie stosuje, spotykane są jeszcze w starszych budynkach. Są one przestarzałe i mniej wytrzymałe, np. z czasem łatwo się kruszą. Dlatego nie należy już ich stosować.

Dobry projekt to fachowa instalacja elektryczna

Aby instalacja elektryczna była prawidłowo wykonana to również prawidłowo powinien być wykonany jej projekt. Winien on uwzględniać wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych, które przeznaczone są do zasilania urządzeń o dużym poborze energii, jak np. kuchenki elektryczne. Niezbędne jest zaplanowanie właściwej liczby obwodów jednofazowych, zasilających żelazka, czajniki czy zmywarki do naczyń itp. – nawet jeśli nie wszystkie z tych urządzeń zamierzamy zainstalować w domu.

Z czasem może się okazać, że będziemy zużywać coraz więcej energii elektrycznej, lepiej więc przygotować się na zwiększenie poboru mocy w przyszłości. W domu o powierzchni od 75 do 100 m kw. powinno się znajdować minimum 5-7 obwodów. Niewielka ilość gniazd wtykowych może doprowadzić do przeciążenia instalacji.

Może się tak stać, jeśli do jednego gniazda przyłączymy zbyt dużą liczbę urządzeń. Aby temu zapobiec, wystarczy w pokojach zamontować 3 do 5 gniazd wtykowych, a w kuchni – 7 do 9. Ponadto gniazdka elektryczne w łazience powinny być szczelne. Nie wolno ich umieszczać w pobliżu wanny czy umywalki, w strefach ograniczonych przepisami.

W obwodach gniazd wtykowych zasilających pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniowym (łazienka, kuchnia) należy zainstalować wyłączniki różnicowoprądowe o znamionowym prądzie różnicowym równym 30mA. W przypadku awarii w instalacji elektrycznej lub w trakcie przypadkowego kontaktu człowieka z napięciem – powodują one natychmiastowe odłączenie tych obwodów.

Zostaw komentarz